Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu autem a także przeszłość ubezpieczenia to nie wyłączne faktory, jakie kształtują wysokość polisy OC. Także ważne jest to, jakim podróżujesz pojazdem, a niewątpliwie, jaką posiada on objętość silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za polisę. Już na etapie nabycia auta zastanów się, czy spore auto jest Ci potrzebne. W rzeczy samej, jeśli obligatoryjnie musisz podróżować terenówką z wielką objętością silnika, nie popychamy Cię do zmiany decyzji. Licz się wszak z tym, iż za polisę OC będziesz musiał zapłacić kategorycznie więcej niż za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom samochodów z wielką pojemnością silnika zarzuca się większe ryzyko uczynienia szkody. Przy wyższej objętości samochód może osiągać wyższą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują dlatego banalne założenie: ktoś kto posiada takiego rodzaju samochód, wcześniej czy później będzie pragnął sprawdzić jego potencjał na ulicy.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Stawka polisy OC dla auta z objętością silnika przeszło 3500 cm3 może być przeszło 60% droższa aniżeli dla auta z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku posiadacze pojazdów płacili średnio za ochronę odpowiedzialności cywilnej:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na uwadze omówiony podział łatwo napomknąć, iż cena odpowiedzialności cywilnej raptownie rośnie przy objętości silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za auto z obszerną pojemnością silnika są tożsame dla modszych i starszych posiadaczy aut? Zrealizowaliśmy kalkulację składek polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie 2 właścicieli aut w odmiennym wieku. Obaj kierowcy posiadają identyczny samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji zmienialiśmy jednie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z pełnymi zniżkami będzie musiał zapłacić za najkorzystniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy posiada uprawnienia do kierowania samochodu i nie posiada wciąż zniżek w OC powinien się liczyć ze stanowczo większą ceną za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najkorzystniejszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego właściciela wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni właściciele samochodów muszą zapłacić więcej za OC pojazdu z ogromną pojemnością silnika. Tymczasem najmłodsi kierowcy winny w związku z tym wygrzebać z kieszeni stanowczo więcej gotówki. Zatem, to przede  wszystkim oni muszą rozważyć, czy nie lepiej na rozpoczęcie nabyć trochę “słabszy” pojazd.
A co z właścicielami, jacy mają wszak samochód z dużą objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Proponujemy im zestawienie propozycji kilku ubezpieczycieli i wybór tego, które będzie najmniej restrykcyjne w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes