Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wyższe kary za brak OC

Brak przymusowego zabezpieczenia OC będzie coraz bardziej przykry dla kieszeni. Wpływy z mandatów dla UFG będą nadal większe. Argument jest zwykły – Egzystuje się nam lepiej. To nie kawał.

Oblicz cenę OC – uniknij kary za brak ubezpieczenia.

Spowodowałeś zdarzenie drogowe bez umowy ubezpieczeniowe odpowiedzialności cywilnej? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny  uiści za ciebie koszty zadośćuczynienia, jednakże później wystawi niesłychanie gigantyczny rachunek. Mistrzowie będą musieli oddać przeszło milion złotych. Ażeby uregulować koszty działalności, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary na zapominalskich. Zgodnie z kilkuletnim kierunkiem, od początku roku ponownie zapłacimy więcej.

Brak oc jaka jest kara w 2019 r

Każda przerwa w nabyciu obowiązkowej umowy OC dla samochodu jest gorliwie odnotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Suma kary zależna jest od najniższej krajowej. Ta z kolei limitowana jest prawnie i w 2019 roku znowu wzrośnie.
Na dziś dzień płaca minimalna wynosi 2100 złotych, co w wypadku niekupienia polisy odpowiedzialności cywilnej przez ponad 2 tygodnie znaczy karę 4200 zł. Poza tym rząd przyjął ostrożną wersję podwyżki płacy minimalnej, co znaczy najmniejsze honorarium na pułapie 2220 zł. To automatycznie przekłada się na większe mandaty od 1 stycznia 2019 roku. Wtenczas za dłuższy niedobór polisy ubezpieczeniowe odpowiedzialności cywilnej będziemy musieli zapłacić nawet 4440 złotych.

To i tak niewielka podwyżka, mając na uwadze, że inna partia rządowa optowała podwyżkę podnoszącą wynagrodzenie do 2278 zł, a następna proponowała płace na pułapie 2383 złotych.
Należałoby pamiętać, iż 4440 złotych będzie obowiązywało kierowców aut osobowych. Więcej zapłacą jednostki poruszające się pojazdami ciężarowymi czy autobusami (3-krotność najniższj krajowej, obecnie 6300 złotych). Jednostki, jakie spóźnią się maksymalnie 3 dni z wykupem umowy, powinni liczyć na zmniejszenie sankcji do 20 % najwyższej kwoty. Spóźnienie od 4 do 14 dni implikuje obligację uiszczenia 50 proc. maksymalnej sankcji. Sugerowane podwyżki prezentujemy w tabeli poniżej.

W minionym roku UFG otrzymał przychody na poziomie 158,4 miliona zł. Posłano więcej niż 80 tys. przyzwań do posiadaczy nieubezpieczonych samochodów. To o 13 procent więcej niż w 2016 roku. Wszystko dzięki działalności „wirtualnego policjanta”, to znaczy programu analizującego dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wraz z danymi z towarzystw.
Deficyt ubezpieczenia nie może być zignorowany. Więcej niż tysiąc właścicieli czterech kółek dalej spłaca dług do UFG z racji zdarzeń drogowych, które wywołali jeszcze w latach 90. Jeden z rekordzistów to między innymi nieletni motocyklista, jaki pod wpływem alkoholu uderzył w rowerzystkę, która zmarła na miejscu.
Pracownicy UFG akcentują, że najczęstszymi powodami nieprzedłużenia umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej jest wygaszenie zabezpieczenia wykupionego przez poprzedniego właściciela pojazdu, nieopłacenie którejś z rat bądź przeświadczenie, że samochód niekompletny nie ma obowiązku być asekurowany. To błąd – każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważną umowę Odpowiedzialności cywilnej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes