Porównanie cen ubezpieczeń OC

Stawki OC idą w dół! Porównanie cen ubezpieczenia OC

Lipiec był pierwszym od dłuższego czasu miesiącem, w jakim zauważono spadek średnich opłat ubezpieczeń OC. Ten prąd utrzymał się również w lipcu. Czy możemy spodziewać się kolejnych redukcyj zapłat, ewentualnie po wakacjach czeka nas niepokojąca niespodzianka?

Jak wynika z analiz, pierwszy kwartał bieżącego roku powitał
kierowców aut następnymi podwyżkami cen OC. W marcu bieżącego roku płaciliśmy za obronę około o 45% więcej, aniżeli w tym samym miesiącu 2016 roku. tymczasem tempo podwyżek wyhamowało i w kolejnych miesiącach średnie ceny umów OC zrównoważyły się. Niestety cena ubezpieczenia OC po kolizji znacznie wzrośnie.

Lipiec 2017 znacznie droższy od lipca ubiegłorocznego?

Na przykładzie przeszło 13 000 kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze    ubezpieczeniowym wynikło, że średnie opłaty odpowiedzialności cywilnej w czerwcu obowiązującego roku były o 39% większe, aniżeli w podobnym czasie ubiegłego roku. Gdy porównamy podwyższenie cen w II kwartale, to w poprzednim roku wzrosły one o 14%. Pęd podwyżek wyraźnie już opadł i w tym roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.
Najważniejszą wiadomością dla kierowców jest fakt, iż czerwiec był pierwszym miesiącem w 2017 roku, kiedy  zanotowano spadek średniej ceny OC. Trend ten utrzymał się ponadto w lipcu i był już zauważalny, gdyż średnie ceny zmalały o 3%.

Gdzie OC jest najtańsze?

Właściciele pojazdów we Wrocławiu 1507 zł, Warszawie 1399 zł i Toruniu 1361 zł zapłacili najwięcej za polisy odpowiedzialności cywilnej. Z kolei najmniej za polisy ubezpieczeniowe zapłacili posiadacze samochodów z Kielc 889 zł, Bydgoszczy 941 zł i Zielonej Góry (1059 zł). Skąd aż takie różnice? Przy liczeniu składek OC, zakłady ubezpieczeniowe kierują się własnymi statystykami dotyczącymi liczebności zdarzeń drogowych i prawdopodobieństwem stłuczki. Dla każdego z tych miast informacje są inne.

W jakim mieście OC jest najdroższe?

Sprawdzając średnie ceny polis odpowiedzialności cywilnej w II kwartale 2017 roku sprawdziliśmy również, w jakim mieście wojewódzkim podrosły one w najwyższym stopniu. Okazuje się, że w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, maksymalne podwyżki ujęły kierowców z Lublina, aż o 96%! Mniejszy, chociaż w dalszym ciągu wysoki wzrost opłat dostrzegliśmy dodatkowo w Katowicach 75% i Opolu 78%. A gdzie zwyżki były najmniejsze? W Bydgoszczy 11%, Wrocławiu 17% i Kielcach 22%. Z kolei w Szczecinie podwyżkę szacuje się na 35%.

Czy ceny dalej będą rosły?
 
O przyczynach podwyżek polis odpowiedzialności cywilnej wzmiankowaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Wskazaliśmy wówczas tzw. wojnę cenową pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Sytuacja, która trwała przez lata, przywiodła do wielkich strat finansowych. Powinno się ponadto napomknąć o narastającej liczbie wypadków drogowych. Więcej stłuczek to też więcej wypłacanych zadośćuczynień. W minionym roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła ilość stłuczek.
Tymczasem czy obniżki średnich cen zabezpieczeń OC  w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w następnych miesiącach?  Na nieszczęście nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia na pewno będą dalej rosły. Co prawda już nie tak gwałtownie, więc posiadacze pojazdów nie odbiorą aż tak bardzo tych transformacji, jak to miało miejsce w minionych miesiącach, kiedy to opłaty odpowiedzialności cywilnej w krótkim okresie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, bo towarzystwa ubezpieczeniowe w naszym kraju muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie wypłaty za szkody osobowe to 50% wypłat, podczas gdy u nas ledwie 16%. Jak więc widać wojna cenowa, która sprawiła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes