Porównanie cen ubezpieczenia OC

Lipiec był pierwszym od pół roku miesiącem, w jakim zauważono spadek średnich cen ubezpieczeń OC. Ten trend utrzymał się ponadto w lipcu. Oznacza to, że możemy spodziewać się kolejnych redukcyj opłat, ewentualnie po wakacjach czeka nas dokuczliwa niespodzianka?

Jak wynika z analiz, pierwszy kwartał bieżącego roku przywitał
kierowców aut następnymi podwyżkami cen polis odpowiedzialności cywilnej. W marcu obowiązującego roku płaciliśmy za ubezpieczenie średnio o 43% więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. tymczasem tempo podwyżek wyhamowało i w kolejnych miesiącach średnie ceny polis OC zrównoważyły się.

Lipiec  2017 znacznie droższy od lipca ubiegłorocznego?

Na przykładzie powyżej 48 000 kalkulacji wykonanych na naszym kalkulatorze ubezpieczeniowym wynikło, iż średnie ceny odpowiedzialności cywilnej w czerwcu bieżącego roku były o 32% większe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak już porównamy zwiększenie cen w II kwartale, to w poprzednim roku wzrosły one o 14%. Rozpęd podwyżek wyraźnie już zmalał i w 2017 roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.
Najważniejszą informacją dla kierowców jest fakt, że czerwiec był pierwszym miesiącem w 2017 roku, kiedy  zauważono spadek średniej ceny odpowiedzialności cywilnej. Trend ten utrzymał się także w lipcu i był już zauważalny, gdyż średnie ceny zmalały o 3%.

Gdzie OC jest najtańsze?

Kierowcy we Wrocławiu 785 zł, Warszawie 1123 zł i Toruniu 788 zł zapłacili najwięcej za OC. Za to najmniej za polisy ubezpieczeniowe płacą kierowcy z Kielc 758 zł, Bydgoszczy 859 zł i Zielonej Góry 658 zł. Skąd nawet takie różnice? Przy wyliczaniu składek OC, ubezpieczalnie inspirują się własnymi statystykami dotyczącymi liczby zdarzeń drogowych i prawdopodobieństwem wypadku. Dla każdego z tych miast statystyki są inne.

Gdzie oc jest najdroższe?

Sprawdzając średnie ceny OC w II kwartale bieżącego roku sprawdziliśmy także, w jakim mieście wojewódzkim podwyższyły się one najbardziej. Okazuje się, że w zestawieniu z czerwcem zeszłego roku, maksymalne zwyżki poruszyły kierowców z Lublina, aż o 96%! Mniejszy, jednakże w dalszym ciągu kolosalny wzrost opłat zauważaliśmy również w Katowicach 73 % i Opolu 67 %. A gdzie zwyżki były najmniejsze? W Bydgoszczy 8 %, Wrocławiu 17 % i Kielcach 22 %. Z kolei w Szczecinie podwyżkę szacuje się na 35 %.

Czy ceny dalej będą rosły?

O przyczynach zwyżek polis odpowiedzialności cywilnej wspominaliśmy już w poprzednich artykułach. Określiliśmy wówczas tzw. wojnę cenową między firmami ubezpieczeniowymi. Sytuacja, która wytrwała przez lata, przywiodła do rozległych strat pieniężnych. Należy także napomknąć o rosnącej liczbie wypadków drogowych. Więcej kolizji to również więcej wypłacanych zadośćuczynień. W ostatnim roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła ilość wypadków.
Tymczasem czy obniżki średnich cen ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej  w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach?  Niestety nie. Ceny obligatoryjnego ubezpieczenia bezspornie będą dalej rosły. Co prawda już nie tak nagle, więc kierowcy nie zauważą aż tak bardzo tych przemian, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, gdy opłaty OC w krótkim okresie podrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, albowiem zakłady ubezpieczeniowe w naszym kraju muszą zwiększać wkład wypłat zadośćuczynień osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to 50% wypłat, podczas gdy u nas tylko 16%. Jak więc widać wojna cenowa, która sprawiła do strat w tym segmencie, to nie wyłączna i nie najważniejsza przyczyna wzrastających cen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes