Samochód zastępczy po kolizji na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat właściciele aut walczą z ubezpieczycielami o refundację kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas renowacji uszkodzonego auta. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe oddawały takiego rodzaju wydatki wyłącznie osobom, jakie używały auta do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno wiele się jednakże zmieniło, gdyż użytkownicy pojazdów zyskali w konfliktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi żelazny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował istniejącą praktykę. Jeżeli więc ktoś uszkodzi wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z takiego przywileju, szczególnie iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie posiadały w tej sprawie po stronie pokrzywdzonych.
Aktualnie, podczas gdy ich postawę zaaprobował Sąd Najwyższy, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajęcia samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go użytkują, zakłady ubezpieczeniowe mogą tylko wykłócać się o stawkę.
Dobrze wiedzieć, iż w tym wypadku nie musicie wcześniej poinformować ubezpieczalnię lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Jeżeli jednak nie chcecie sami „szarpać się” z TU, możecie zostawić to po stronie autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Firmy ubezpieczeniowe przez wiele lat upierały się, iż zwrot opłat pojazdu zastępczego z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy należy się tylko jednostkom, które używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Teoretycznie ci, co nie byli posiadaczami jakiejś działalności gospodarczej, mogli starać się o pokrycie opłat na pojazd zastępczy w wypadku, gdy mieli problem z dostępem do łączności publicznej albo wykazali, że samochód jest im potrzebny do wożenia chorych czy niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów kłopoty posiadały też sądy. Finalnie rozwiązała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., jaka mówi, iż pokrycie wydatków poniesionych na wypożyczenie pojazdu zastępczego przysługuje też osobom, jakie używają swojego auta w celach własnych, i nie ma wpływu, czy posiadają odpowiedni dostęp do komunikacji miejskiej. Jednakże tu również są wyjątki – ubezpieczalnie w większości wypadków nie chcą zapłacić za pojazd zastępczy, jeśli poszkodowany posiada drugi samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy przynależy na czas reperacji, innymi słowy od dnia powstania szkody lub od dnia wstawienia samochodu do naprawy (pod warunkiem, Iż można było nim wcześniej podróżować) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie wygląda to w wypadku szkody całkowitej. Ubezpieczyciele deklarują, że poszkodowany może korzystać z pojazdu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.
Jednakże decyzja Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. oświadcza, iż refundacja opłat wynajęcia przysługuje aż do momentu zakupienia innego samochodu. Nie możesz wszak przedłużać tego czasu w nieskończoność – jeśli firma wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, niż następuje to z technologii naprawy, wypłaty za to nie zdobędziecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeśli będziecie poszukiwać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim: samochód nie powinien być większej klasy aniżeli wasz rozwalony samochód – w sytuacji, gdy podróżowaliście np. kompaktem, możecie wypożyczyć co wyłącznie auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie wypożyczycie auto, nie mają prawa przekraczać średnich stawek w branży lokalnej.  Najbezpieczniej jest znaleźć taką wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmowaniem aut zastępczych, organizowaniem wszelakich formalności i rozliczaniem się prosto z firmami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem samochodu na parę bądź kilkanaście dni to istotne obciążenie pieniężne. Nie każdą osobę stać na tak wielkie wydatki, szczególnie, że niełatwo zaplanować, w jakim czasie ubezpieczyciel wręczy zapłatę i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takich okolicznościach poniektóre wypożyczalnie oferują własną pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od towarzystw ubezpieczeniowych, a w takim przypadku klient nie zapłaci za samochód ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Podczas gdy wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu lub innego wskazanego przez was miejsca zostaną pokryte z polisy OC winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości co do odpowiedzialności TU winowajcy, tymczasem sporne rzeczy pojawiają się w przypadku kosztów takowej usługi.  
Zgodnie z prawem pokrzywdzony jest zobligowany do zmniejszania kosztów. Zakłady ubezpieczeń, powołując się na te zapisy, czasami negują wysokość kwitów za usługę holowania, jeśli ceny przekraczają standardową  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że TU zgodzi się na przewiezienie auta na drugi skraj kraju, w sytuacji, gdy tam nie rezydujecie, a posiadacie np. znanego blacharza. By uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z zakładem ubezpieczeń (sprawcy bądź waszym), nim zlecicie przetransportowanie rozbitego samochodu przypadkowej jednostce holowniczej.
Tym sposobem unikniecie konfliktów o sumę – to istotne, ponieważ poniektóre pomoce drogowe mogą być znacząco droższe niż konkurencja. Możliwe też, iż towarzystwo ubezpieczeniowe współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie wyłącznie cenę holowania i najmu pojazdu zastępczego, ale również wszystkie dalsze koszty poniesione mając na uwadze brak auta, na przykład koszt przejazdu taksówką z domu do blacharza, z miejsca szkody do mieszkania i tak dalej, jak i koszty na protekcję auta przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.
Takiego rodzaju pomocne koszty ubezpieczalnia przeważnie zwraca, wszak wyłącznie pod warunkiem, że na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy przyjął, że poszkodowanym należy się zwrot wydatków wynajęcia samochodu. Nie musicie udowadniać, iż używacie go na co dzień i posiadacie trudności z dojazdem autobusem do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes