Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat użytkownicy samochodów bojują z zakładami ubezpieczeń o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na okres reperacji uszkodzonego samochodu. Do niedawna towarzystwa oddawały takiego rodzaju koszty tylko jednostkom, które używały samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy sporo się jednakże zmieniło, bowiem użytkownicy aut zyskali w konfliktach z zakładami ubezpieczeń silny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował dotychczasową praktykę. Jak zatem ktoś naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego prawa, tym bardziej iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFod zawsze miały w tej kwestii po stronie pokrzywdzonych.
Aktualnie, kiedy ich stanowisko zaaprobował Sąd Najwyższy, jaki w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go wykorzystują, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wyłącznie wykłócać się o stawkę.
Wskazane jest mieć świadomość, iż w tym wypadku nie musicie uprzednio poinformować firmę ubezpieczeniową bądź prosić go o akceptację na skorzystanie z usług wypożyczalni aut. W sytuacji, gdy wszak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie pozostawić to w gestii autowypożyczalni – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sprawach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Ubezpieczalnie przez wiele lat upierały się, iż zwrot opłat samochodu zastępczego z polisy odpowiedzialności cywilnej winowajcy należy się tylko jednostkom, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, jacy nie byli posiadaczami jakiejś działalności gospodarczej, mogli starać się o zwrot wydatków na pojazd zastępczy w wypadku, gdy mieli trudności z dostępem do łączności publicznej czy też udowodnili, że pojazd jest im konieczny do wożenia chorych lub niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów ambarasy miały także sądy. Decydująco rozsupłała to uchwała SN z 17 listopada 2011 r., jaka głosi, iż zwrot kosztów poniesionych na najem pojazdu zastępczego przynależy ponadto osobom, które używają swojego auta w celach własnych, i nie ma znaczenia, czy mają odpowiedni dostęp do łączności publicznej. Niemniej jednak tu także są wyjątki – zakłady ubezpieczeniowe na ogół nie chcą zapłacić za pojazd zastępczy, kiedy pokrzywdzony posiada kolejny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na czas reperacji, innymi słowy od chwili powstania zdarzenia lub od dnia wstawienia pojazdu do naprawy (pod warunkiem, Iż można było nim przedtem podróżować) aż do momentu jego odbioru. Inaczej wygląda to w sytuacji szkody całkowitej. Towarzystwa ubezpieczeniowe deklarują, że pokrzywdzony może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty odszkodowania.
Tymczasem wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. deklaruje, że refundacja opłat wynajęcia przynależy nawet do dnia kupienia innego pojazdu. Nie możesz jednakże przeciągać ów czasu w nieskończoność – jeśli zakład ubezpieczeń dowiedzie waszą opieszałość w załatwianiu formalności czy też warsztatowi usługa zajmie wyraźnie więcej czasu, aniżeli następuje to z techniki reperacji, gotówki za to nie uzyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jak będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Przede wszystkim: auto nie powinien być wyższej klasy niż wasz rozwalony samochód – kiedy podróżowaliście np. kompaktem, możecie wynająć co wyłącznie auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za które najmujecie pojazd, nie powinny przewyższać średnich stawek w branży lokalnej.  Najwygodniej jest wypatrzyć tą autowypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem pojazdów zastępczych, ustalaniem każdych formalności i rachowaniem się prosto z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem auta na kilka lub kilkanaście dni to istotne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak spore koszty, tym bardziej, że niełatwo przewidzieć, w jakim czasie zakład ubezpieczeń wręczy środki i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych sytuacjach niektóre wypożyczalnie czterech kółek proponują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem wypłat od ubepieczalni, a w takim przypadku klient nie zapłaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Pod warunkiem, że wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu czy innego wyznaczonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności TU sprawcy, tymczasem dyskusyjne rzeczy pojawiają się w sytuacji opłat takowej usługi.  
Jednoznacznie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do minimalizowania opłat. Ubezpieczalnie, powołując się na te zapisy, czasami kwestionują wartość rachunków za usługę holowania, jak stawki przekraczają regularną  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się na przetransportowanie samochodu na inny skraj kraju, jeśli tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. zawierzonego blacharza. Ażeby ustrzec się konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z ubezpieczalnią (sprawcy bądź waszym), nim polecicie przetransportowanie uszkodzonego samochodu losowej jednostce holowniczej.
Tym sposobem unikniecie sporów o sumę – to znaczące, ponieważ poniektóre pomoce drogowe potrafią być stanowczo droższe aniżeli konkurencja. Możliwe również, iż towarzystwo współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa OC sprawcy obejmuje nie wyłącznie cenę holowania i najmu samochodu zastępczego, ale również wszelakie inne koszty poniesione zważywszy na brak auta, na przykład koszt przewozu taryfą z mieszkania do zakładu naprawczego, z miejsca wypadku do domu itd., jak i wydatki na zabezpieczenie auta przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak najem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed brzydką pogodą.
Takie pomocne wydatki tU przeważnie oddaje, lecz tylko pod warunkiem, że na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przyznał, iż poszkodowanym przysługuje refundacja opłat najmu pojazdu. Nie macie obowiązku udowadniać, że używacie go na co dzień i posiadacie problem z dojazdem komunikacją do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes